Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na spodné menu | Prechod na obsah
Prechod na začiatok stránky

Černanie orechov

V posledných rokoch sa stalo problematrickým dopestovanie zdravých plodov orecha vlašského. Odporúčam nasledovnú postupnosť krokov:
jarné černanie orechov spôsobujú dve choroby

  1. Huba Gnomonia leptostyla, alebo Antraknoza orecha
  2. Baktéria Xanthomonas junglandis, alebo baktériová škvrnitosť orecha

Ochrana: tesne pred kvetom a po kvitnutí orechov aplikovať výkonným postrekovačom najlepšie s dlhou násadou me´dnatý prípravok
KUPRIKOL 50
naraz proti obom chorobám

Letné černanie plodov a červivosť spôsobuje Rhagoletis completa, alebo vrtivka orechová, ktorá prezimuje v larválnom štádiu pod stromami orechov

Ochrana: z mechanických spôsobov odporúčam najneskôr v máji pokryť zem pod stromom netkanou textíliou, čím sa zamedzí vyletieť vyliahnutým dospelým vrtivkám z pôdy.
Ďalším opatrením je v máji vyvesiť do koruny orecha žlté lepové dosky na signalizáciu náletu a na odchyt škodcu, minimálne 3-5, prípadne i viac kusov podla velkosti stromu. Lepové dosky je potrebné cca po 3 týždňoch vymieňať.

Chemická ochrana nasleduje posledný júnový týždeň v 10 -14 dňových intervaloch opakovať do obdobia asi mesiac pred zberom orechov. Odporúčam postupne striedať aj v závislosti na zrážkach nasledovné prípravky vo vyššie uvedrných intervaloch :
KARATE ZEON 5 CS
Decis Protech
SPINTOR
CALYPSO 480 SC
Mospilan 20 SP

Interval postrekov určíme podla početnosti náletu múch odchytených na žltých lepových doskách najlepšie z južnej časti koruny.

Na jeseň treba napadnuté plody spáliť, spáliť lístie z chorobami napadnutých stromov a mechanicky kultivovať napríklad povrchovým rotavátorovaním pôdu pod stromami, alebo rýlovaním.
Vela lariev pod stromami je schopná zlikvidovať aj hrabavá hydina -sliepky.

10.4. 2020

Vypracoval :
Ing. Alojz Kunštek
OV SZZ Malacky-Pomoravie


Posledná úprava: 07.08.2020

Späť na stránku s aktualitami