Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na spodné menu | Prechod na obsah
Prechod na začiatok stránky

Upozornenie pre občanov, aby nevypaľovali porasty

Marec býva pre hasičov mesiacom so zvýšeným výskytom požiarov v prírodnom prostredí, ktoré vznikajú vypaľovaním porastov, drevín a biologického odpadu. Každý rok počas tohto obdobia zápasia so spaľovaním suchej trávy, lístia a vetví zo stromov. V roku 2019 zaznamenali hasiči až 1677 požiarov, ktoré vznikli dôsledkom takéhoto vypaľovania, čo je oproti roku 2018 nárast až o 71%.

Ak sa z dôvodu opatrení pre vírus COVID – 19 nachádzate momentálne doma a jarné počasie vás láka von robiť poriadok na dvore a záhrade, nepoužívajte na to oheň! Čím menej budú musieť hasiči zasahovať pri výjazdoch takéhoto charakteru, tým viac ich budeme chrániť. V neposlednom rade – plošné vypaľovanie tráv a porastov môže skončiť pokutou vo výške 331 eur, pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur. Nikto však v momentálnej situácii nechce rozdávať, ani dostávať pokuty.

Apelujeme preto na občanov, aby sa takejto činnosti vyhli.

Pálením zeleného odpadu, keď nad obcou sa vznáša mračno bieleho zapáchajúceho a škodlivého dymu, dochádza k porušeniu Občianskeho zákoníka. Zákon o ochrane pred požiarmi zase hovorí, že sa nesmie zakladať oheň tam, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu a že sa nesmú vypaľovať porasty bylín, kríkov, a pododbne. 

V PRÍPADE, AK NEZODPOVEDNÍ OBČANIA SPÔSOBIA POŽIAR, HROZÍ IM OKREM POKUTY AJ TRESTNÉ STÍHANIE! 

Dávid Maxian
Preventivár – DHZ Sekule


Posledná úprava: 20.03.2020

Späť na stránku s aktualitami